HD650 är en klassiker men lite kyliga för min smak. Mer "hifinörd" än "musikälskare" om du fattar.
Smaksak.
Smaksak indeed som allt i den här hobbyn
Blev nyfiken på vad du kör för lurar?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
HD650 är en klassiker men lite kyliga för min smak. Mer "hifinörd" än "musikälskare" om du fattar.
Smaksak.
HD650 är verkligen bra lurar, jag har haft ett par Audezes som jag nu sålt då jag tycker att 650 gör ett bra nog jobb och framförallt är så otroligt mycket mer bekväma.
Din x-can är en bra match till dessa lurar som du sälert vet. Jag kör själv en V8 och är toknöjd! Om du letar efter något mer att sänka pengar i så finns det en entusiast i Skottland som fullständigt älskar x-cans och har en hemsida där han säljer allt från egensnickrade PSUs, komponenter och rör till x-cans. Spana in Rockgrotto, supertrevlig snubbe också![]()
Jadå, de är, bättre än de flesta lurar.
Den allvarligaste kritiken mot HD650 är att de är basfattiga. Avhjälps med EQ.
Vilka Audeze hade du? Jag har LCD-X.
Tror jag skrivit detta någonstans innan, men direkt ur lådan är de direkt dåliga, åtmintsone för priset. Runt 15.000:-
Men de har en verkligt stor fördel. De saknar nästan helt distorsion, vilket gör att de tål EQ av stora mått.
Då blir de bra. Riktigt bra.
HD650 är verkligen bra lurar, jag har haft ett par Audezes som jag nu sålt då jag tycker att 650 gör ett bra nog jobb och framförallt är så otroligt mycket mer bekväma.
Din x-can är en bra match till dessa lurar som du sälert vet. Jag kör själv en V8 och är toknöjd! Om du letar efter något mer att sänka pengar i så finns det en entusiast i Skottland som fullständigt älskar x-cans och har en hemsida där han säljer allt från egensnickrade PSUs, komponenter och rör till x-cans. Spana in Rockgrotto, supertrevlig snubbe också![]()
Fanns inga på hifishark heller.Synd att de utgått. Man vill ju lyssna på dem. Priset känns lågt för tekniken ifråga.
Apple Airpods Pro2 och Max. PrisvärdaSmaksak indeed som allt i den här hobbyn
Blev nyfiken på vad du kör för lurar?
Vänder mig till de kunniga med en fråga. Bygger bastu med tillhörande relaxrum och behöver ljud. Totalt ca 10 kvm jämnt fördelat. Vill helst ha högtalare i båda rummen, synkade men med möjlighet att stänga av/volymjustera respektive. Måste inte vara samma modell. 99% av musiken kommer strömmas via Spotify. Budget ej satt.
Bastuhögtalaren kommer sitta långt ned, så värmen i sig är inget problem.
Har vi något bra stalltips?
Fyller på det som @Måberg skrev med att eventuellt sätta infällda marinhögtalare i bastun likt nedan länk (beror förstås på vad det är för vägg osv). Sitter de under bänken blir nog värmeläckaget inte så stort i vilket fall.Vänder mig till de kunniga med en fråga. Bygger bastu med tillhörande relaxrum och behöver ljud. Totalt ca 10 kvm jämnt fördelat. Vill helst ha högtalare i båda rummen, synkade men med möjlighet att stänga av/volymjustera respektive. Måste inte vara samma modell. 99% av musiken kommer strömmas via Spotify. Budget ej satt.
Bastuhögtalaren kommer sitta långt ned, så värmen i sig är inget problem.
Har vi något bra stalltips?
Den växeln som är med i paketet jag länkade löser jobbet med "zoner"Fyller på det som @Måberg skrev med att eventuellt sätta infällda marinhögtalare i bastun likt nedan länk (beror förstås på vad det är för vägg osv). Sitter de under bänken blir nog värmeläckaget inte så stort i vilket fall.
![]()
Att hitta en förstärkare med två zoner är nog svårare än att hitta lämpliga högtalare iaf.
Ett ful-hack skulle kunna vara att hitta en förstärkare med balanskontroll och köra en zon(högtalare) på vänster kanal och en zon(högtalare) på höger kanal och använda volymen som master-volym.
Ah, läste lite snabbt inser jag nuDen växeln som är med i paketet jag länkade löser jobbet med "zoner"![]()
Har en sådan och kör 4 utomhushögtalare + 2 infällda i badrummen kopplat till en heos-ampDen växeln som är med i paketet jag länkade löser jobbet med "zoner"![]()
Misstänkte det,men det är lätt häntAh, läste lite snabbt inser jag nu![]()
Ja, Rockgrotto spanade jag in när jag började använda min V3 för en himla massa år sedan. Litte Pinkie som hans nätdel kallas ska ju vara bra. Verkar poppis att moddda xcan-burkarna.
Ja, jag är ruskigt nöjd med mina 650, kombon med Xcan är jag riktigt nöjd med.
Har du jämfört V3 och V8 ?
Apple Airpods Pro2 och Max. Prisvärda
Grado gillar jag generellt bäst men Apple har bäst aktiv brusdämpning.
Jepp, men ljudmässigt ÄR det totalt överlägsna.Jag har ett par Airpods Pro 2 och ett par Max men använder dem enbart när jag pendlar. Jag tycker HD650 är överlägsna på allt, den berömda smaken igen![]()
Svarar på båda inläggen här. Tack för bra tips! Skippar infällda högtalare - vill kunna återställa eller byta enkelt utan att göra för stora ingrepp i panelen. De utanpåliggande såg helt ok ut och lär tåla klimatet. I bastun kommer den mycket riktigt sitta under nedre lav.Fyller på det som @Måberg skrev med att eventuellt sätta infällda marinhögtalare i bastun likt nedan länk (beror förstås på vad det är för vägg osv). Sitter de under bänken blir nog värmeläckaget inte så stort i vilket fall.
![]()
Att hitta en förstärkare med två zoner är nog svårare än att hitta lämpliga högtalare iaf.
Ett ful-hack skulle kunna vara att hitta en förstärkare med balanskontroll och köra en zon(högtalare) på vänster kanal och en zon(högtalare) på höger kanal och använda volymen som master-volym.
1. Det beror såklart helt på vilka du väljer mellanSvarar på båda inläggen här. Tack för bra tips! Skippar infällda högtalare - vill kunna återställa eller byta enkelt utan att göra för stora ingrepp i panelen. De utanpåliggande såg helt ok ut och lär tåla klimatet. I bastun kommer den mycket riktigt sitta under nedre lav.
Jag har med lite pysslande möjlighet att dra infälld högtalarkabel för att koppla ihop grejerna. Två frågor då;
1. Är det stor skillnad i ljud att istället sätta två trådlösa högtalare av bättre kvalitet för att förenkla?
2. Om trådade lösningen; tänker att jag får bygga en hylla/låda i rummet att ställa förstärkare på, som med tanke på manuell omkoppling måste vara lättåtkomlig. Innan jag börjar leta, har ni förslag på färdiga (snygga) lösningar för det? Vit träpanel på väggar och i tak, med plan att inreda med nåt bord/bänk samt ett par stolar.
Nån som har tips på bra aktiva högtalare till datorn? Budget ca 5k.
Nån som har tips på bra aktiva högtalare till datorn? Budget ca 5k.
+1 på GenelecGenelec. Med fördel begagnat så får du mer för pengarna.
En vecka med KZ PRX planar IEM's och är fortsatt grymt imponerad! Hur något som är så här "billigt" kan låta så här bra och dessutom ha planar-teknik är tokigt
Låter dessutom oväntat trevligt ihop med min budget hörlursförstärkare.
![]()
Jag gillar ju egentligen att köpa välkända varumärken "lokalt", men det blir svårare och svårare att motivera när dessa så kallade "chi-fi" prylar börjar bli såpass bra!Ja, HiFi har i stort ingen korrelation alls mellan prislapp och prestanda. Vad du får för en hög prislapp är bling och design. Lådor i centimetertjock fräst aluminium tillför ju inget ljudmässigt, men ägaren kan skryta med prislappen.
Med undantag för högtalare, där seriös utveckling kostar.
Jag gillar ju egentligen att köpa välkända varumärken "lokalt", men det blir svårare och svårare att motivera när dessa så kallade "chi-fi" prylar börjar bli såpass bra!
Ja just högtalare verkar ju vara det som "behöver" kosta, var också så jag resonerade min anläggning: Bättre att börja med schyssta högtalare direkt och bygga upp resten allt eftersom![]()
Hifiklubben har ju deras egna märke, Argon audio. Jag har dock inte provlyssnat själv.Nån som har tips på bra aktiva högtalare till datorn? Budget ca 5k.