Ger så jääävla mkt att spela med Pro på bana.. men såklart även med vanliga lektioner.Heldagskurs idag med fokus på driver puttning och chippning, på eftermiddagen var det spel på banan med coachning av klubbens Pro. Det gav mycket.![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Ger så jääävla mkt att spela med Pro på bana.. men såklart även med vanliga lektioner.Heldagskurs idag med fokus på driver puttning och chippning, på eftermiddagen var det spel på banan med coachning av klubbens Pro. Det gav mycket.![]()
Nää, Fyfan va segt. Hur gick samtalet med föraren?Gick en runda idag, första efter förra helgens driverkurs och det gick bra med utslagen utan ett. Par3 längs en väg, drog en 7 högt upp i vinden och den börjar svänga höger mot vägen och vad dyker upp bakom krönet!? En bil såklart, allt går i slow motion, bollen stannar upp i vinden och sänker sig sakta ner, bilen kommer närmare och sedan en rejäl duns rakt ner i motorhuven!![]()
Jag vet inte om han inte förstod vad som hände. Jag stod kvar på tee och väntade men han stannade inte.Nää, Fyfan va segt. Hur gick samtalet med föraren?
Skönt!Jag vet inte om han inte förstod vad som hände. Jag stod kvar på tee och väntade men han stannade inte.
Totalt sett blev det en dålig dag ändå då jag senast jag var på klubben plockade ut min drive från min bag när jag skulle ställa in den i mitt skåp och glömde driven utanför Så den var borta.
Totalt sett blev det en dålig dag ändå då jag senast jag var på klubben plockade ut min drive från min bag när jag skulle ställa in den i mitt skåp och glömde driven utanför Så den var borta.
Ja det var lite surt hade tänkt att köpa en ny driver ändå för den var så gammal men den dög till att ha i sommarstugan när man spelar, blev en ny Cobra King f9.Fan va trist
Kollegan köpte också en sådan typ igår. Jag kör med F9-trä5, väldigt nöjd med den.Ja det var lite surt hade tänkt att köpa en ny driver ändå för den var så gammal men den dög till att ha i sommarstugan när man spelar, blev en ny Cobra King f9.
Min kollega har på varje klubba. Först då det blir värt det tänker jag. Faktiskt riktigt bra. Han har väldigt bra koll på alla sina slag, väldigt bra statistik. Det tråkiga är att behöva lira med mobilen i fickan och ta upp den hela tiden efter varje slag. Kör man med någon bra vagn är det såklart enkelt.Jag körde den och årets variant i track man och den kändes bra. Är det någon som använder sig av appen?![]()
Bro Hof och Svartinge (rangen har renoverats så just nu är grästee stängd) har båda grästee på rangen och riktigt bra närspelsområden. Svartinge kräver dock att du är medlem eller där tillsammans med medlem.Någon som vet om det finns en gräsrange i Stockholmsområdet eller ett bra övningsområdet?
Jag lirar med t300, älskar deNågon medelgolfare som testat Titleist T300/T200 järnset?
Vad räknar du som medelgolfare? Jag ser mig som en medelgolfare brukar landa på mellan 10-13 i spelhcp. Spelade ap1 718 förra säsongen men tyckte att det kändes som att dem var lite allt eller inget svårt att slå låga slag mm. Körde en custom fitting i år där jag testade t300, t200 och t100s och fick samma feeling med t300 och t200 som jag fick med ap1 så slutade med t100s vilket har hjälpt mig främst när det kommer till minska spridningen vilket har synts på scorekortetNågon medelgolfare som testat Titleist T300/T200 järnset?
Bra svar! Ap1 känns för svåra, spontant. Enda jag hört om T300 är att man får en väldigt hög bollbana. Jag har redan väldigt hög bollbana vilket kan vara bra vid green men annars är jag ju mer känsliga för vind.Vad räknar du som medelgolfare? Jag ser mig som en medelgolfare brukar landa på mellan 10-13 i spelhcp. Spelade ap1 718 förra säsongen men tyckte att det kändes som att dem var lite allt eller inget svårt att slå låga slag mm. Körde en custom fitting i år där jag testade t300, t200 och t100s och fick samma feeling med t300 och t200 som jag fick med ap1 så slutade med t100s vilket har hjälpt mig främst när det kommer till minska spridningen vilket har synts på scorekortet![]()
Det var mitt största problem med ap1 att dem går väldigt högt och att jag också har en väldigt hög bollbana och jag upplevde det som svårt att få ner höjden med dem.Bra svar! Ap1 känns för svåra, spontant. Enda jag hört om T300 är att man får en väldigt hög bollbana. Jag har redan väldigt hög bollbana vilket kan vara bra vid green men annars är jag ju mer känsliga för vind.
Medelgolfare för mig är väl kanske 13-16. Har för mig jag läste någon statistik om vad genomsnittshcp var för olika kön/åldrar. Hittar inte det nu![]()
StämmerÄr inte ordningen som nedan?
Från lättast till svårast
AP1 > AP3 > AP2
vilket numera översätts till
T300 > T200 >T100
T200 blir nog bra för dig. Spelar du mycket och har helt OK tryck i klubban kan T100S vara ett alternativ.Bra svar! Ap1 känns för svåra, spontant. Enda jag hört om T300 är att man får en väldigt hög bollbana. Jag har redan väldigt hög bollbana vilket kan vara bra vid green men annars är jag ju mer känsliga för vind.
Medelgolfare för mig är väl kanske 13-16. Har för mig jag läste någon statistik om vad genomsnittshcp var för olika kön/åldrar. Hittar inte det nu![]()
Inte tagit några själv men är lite sugen. Alla jag frågat på klubben lovordar både Petter och Marcus.Någon som har tagit lektioner på Ågesta och kan ge någon form av feedback på detta? Funderade på lektioner på Årsta men det var lite i det dyraste laget för mig.
Enl. Säljaren på Dormy hade min bollbana såklart mer att göra med min sving än klubborna, mer specifikt ”attack angle” tror jag det var. Jag låg runt 53, man skulle optimalt ligga runt 47 (?).Det var mitt största problem med ap1 att dem går väldigt högt och att jag också har en väldigt hög bollbana och jag upplevde det som svårt att få ner höjden med dem.
har du testat förra versionen av AP1? Skulle säga att den och T300 är väldigt lika när det kommer till svårighetsgrad. T200 är lite svårare än AP1 men fortfarande ganska förlåtande.
T200 kändes ungefär samma som T300. Jag blev rekommenderad stiff men tror definitivt att T100S blir för svårt. Min club speed (svinghastighet) ligger endast runt 90-95 mph.T200 blir nog bra för dig. Spelar du mycket och har helt OK tryck i klubban kan T100S vara ett alternativ.
90-95 mph med vilken klubba? Är det en järnsjua som man ofta testar järnset med( på typ dormy) så ligger du på en hastighet där x-stiff skulle funka.(antar att vi inte snackar club speed med drivern eftersom vi pratar järnset för då är det ju lite annat). Det min Titleist rep sa till mig är att självklart har min höga bollbana mest med min sving att göra, men han undrade då varför jag skulle välja en klubba som var designad att hjälpa till att få höjd på bollen som typ t300 då detta uppenbarligen inte var ett problem och då konstruktionen just är framtagen för att hjälpa med höjd gör det att det försvårar möjligheten till låga slag jämfört med en klubba som inte är konstruerad för att hjälpa spelare att få upp bollen i luften.Enl. Säljaren på Dormy hade min bollbana såklart mer att göra med min sving än klubborna, mer specifikt ”attack angle” tror jag det var. Jag låg runt 53, man skulle optimalt ligga runt 47 (?).
T200 kändes ungefär samma som T300. Jag blev rekommenderad stiff men tror definitivt att T100S blir för svårt. Min club speed (svinghastighet) ligger endast runt 90-95 mph.
Är inte serierna helt olika?Är inte ordningen som nedan?
Från lättast till svårast
AP1 > AP3 > AP2
vilket numera översätts till
T300 > T200 >T100
T200 och t300 är inte smidda, T200 har en cast body(vet ej på svenska) och smidd träffyta.Är inte serierna helt olika?
Tx00 serien är väl bara smidda klubbor medans APserien inte är det?
men svårighetsgraden på dom, stämmer om jag förstått det rätt.