Ganska konsensus? Var modigare att tro på stigande priser i våras när inflationsproblemet var uppenbartVilket modigt påstående!![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Ganska konsensus? Var modigare att tro på stigande priser i våras när inflationsproblemet var uppenbartVilket modigt påstående!![]()
Verkar iaf som vi är tillbaka i normalläget för svenska marknaden där TT är iskallt. Prisbump 7:Ganska konsensus? Var modigare att tro på stigande priser i våras när inflationsproblemet var uppenbart
Vad skönt. Då slipper jag ens tänka på att sälja min, för inte kan man gå back på en Rolle.. eller? Eller?Verkar iaf som vi är tillbaka i normalläget för svenska marknaden där TT är iskallt. Prisbump 7:
Avslutad - Rolex Submariner 116613LB PB7
Pris 160000 158000 156000 154000 152000 152000 148000 144000 Modell: 116613LB Fullset Ej polerad Utplockad hos Nymans Ur i Februari 2019. Klockan är i bra skick med spår av användning. Försökt fota så att allt ska synas. Vid intresse kan fler bilder skickas eller mer info sannolikt inga...klocksnack.se
Nej, givetvis kan man inte det. 100% spot on vad mitt inlägg handlade om...Vad skönt. Då slipper jag ens tänka på att sälja min, för inte kan man gå back på en Rolle.. eller? Eller?
Det är tydligt att du missade sarkasmen i mitt inlägg. Det må vara PB7, men priset har bara sänkts med 10%Nej, givetvis kan man inte det. 100% spot on vad mitt inlägg handlade om...
Fundera gärna om du kanske kan tycka att det är OK att vi pratar priser i denna tråd, som i mångt och mycket handlar om priser
sarkasmen var solklar, men ytterst diffust då det levererades som ett generellt uttalande, som hade syrlig underton mot att diskutera och/eller spekulera i priser.Det är tydligt att du missade sarkasmen i mitt inlägg. Det må vara PB7, men priset har bara sänkts med 10%
Förvånande att ingen talat klarspråk änsålänge.Hej klockfantaster!
Står nu inför valet mellan nedan redovisade klockor men har mycket sparsam kunskap kring klockvärdering. Utifrån följande information, vad hade ni betalat begagnat för respektive klockor? Vad skulle ni säga är prisskillnaden mellan dessa? Uppskattar en motviering till erat föreslagna pris. Hade också varit intressant att höra tankar kring framtida värdeutveckling för dessa klockor, något som talar för den ena eller andra på den fronten? Tack på förhand, mvh Hammaren
1. Rolex submariner no-date, svart urtavla, REF 14060, inköpt ny cirka 1990, orginalbox, orginalpapper, servad 1 gång sedan inköp, bra skick men välanvänd (dvs lite hairlines etc.)
2. Rolex Explorer II, date cyclops, vit urtavla, REF16570, inköpt något senare - gissningsvis 1995, orginalbox, ej papper, ej servad sedan inköp, bra skick men välanvänd (dvs lite hairlines etc.)
Bojsänken är alltid bojsänken…….och stökiga att äga när Svartepetter tagit sista stolen….Verkar iaf som vi är tillbaka i normalläget för svenska marknaden där TT är iskallt. Prisbump 7:
Avslutad - Rolex Submariner 116613LB PB7
Pris 160000 158000 156000 154000 152000 152000 148000 144000 Modell: 116613LB Fullset Ej polerad Utplockad hos Nymans Ur i Februari 2019. Klockan är i bra skick med spår av användning. Försökt fota så att allt ska synas. Vid intresse kan fler bilder skickas eller mer info sannolikt inga...klocksnack.se
7%Ni som har koll. Hur mkt har svenska listpriset på Sub och Daytona stigit från Jan22-Jan23?
Ändå intressant att Rolex höjt priset mindre än genomsnittliga konsumentvarorna. Och då har ändå kronan försvagats med över 10% mot CHF på ett år.
Fast ovanpå dessa 7% var det cirka 10-11% från december 2021, så 17-18% på ett år+1 dag är nog i linje.Ändå intressant att Rolex höjt priset mindre än genomsnittliga konsumentvarorna. Och då har ändå kronan försvagats med över 10% mot CHF på ett år.
Kanske Rolex inser att inflation inte alls amorterar någons lån utan gör att folk har mindre pengar att köpa onödiga saker för.
Höjer de generellt en gång per år vid årsskiftet? När höjde de senaste gången innan den du nämner?Fast ovanpå dessa 7% var det cirka 10-11% från december 2021, så 17-18% på ett år+1 dag är nog i linje.
Men din poäng är mycket intressant och då många märken höjt mycket aggressivt under 2020-2022, tror jag du är på rätt spår. Fine att mest populära Rolex, PP, AP etc står sig, men JLC mfl som tryckt upp som tusan lär få kämpa
Vanligen vid årskiftet. Nedan är höftat från minnet, men missar kanske något och lite osäker på om det var både 19/20 och 20/21 @SWC kanske kan hjälpa mig med minnet?Höjer de generellt en gång per år vid årsskiftet? När höjde de senaste gången innan den du nämner?
Vanligen vid årskiftet. Nedan är höftat från minnet, men missar kanske något och lite osäker på om det var både 19/20 och 20/21 @SWC kanske kan hjälpa mig med minnet?
Årsskifte 19/20
Årsskifte 20/21
Årsskifte 21/22
November 22
Årsskifte 22/23
Som ex kostade Sub ND i april 2019 strax under 70. Så på 4 år är listpris upp 49% (förvisso inkl en modelluppdatering till124060 som också kom med höjt pris vid release)
Den är nog long gone, sjukt att den var tillgänglig i fönstret.Har nog inte sett stålsub i skyltfönstret hos AD sen 2016. Bild från Krons idag. Ingen exhibition only-skylt.
Men är det alltså bara 7% upp på 12 månader trots två höjningar? Du kan inte inkludera årsskifte 21/22. Då får du isf räkna från Jan21 och se det som en 2årig uppgång.Vanligen vid årskiftet. Nedan är höftat från minnet, men missar kanske något och lite osäker på om det var både 19/20 och 20/21 @SWC kanske kan hjälpa mig med minnet?
Årsskifte 19/20
Årsskifte 20/21
Årsskifte 21/22
November 22
Årsskifte 22/23
Som ex kostade Sub ND i april 2019 strax under 70. Så på 4 år är listpris upp 49%.
Det sjuka är alla som trott att de aldrig kommer finnas över disk…Den är nog long gone, sjukt att den var tillgänglig i fönstret.
100% ej till salu.Har nog inte sett stålsub i skyltfönstret hos AD sen 2016. Bild från Krons idag. Ingen exhibition only-skylt.
![]()
Glömt skylten eller spelar ett spratt med kunder?100% ej till salu.
Så är det ju. Säkerligen paxad. Poängen är att den ens står i fönstret.100% ej till salu.
Hur är tillgängligheten på smurf? Vad har vi för list på den?Har nog inte sett stålsub i skyltfönstret hos AD sen 2016. Bild från Krons idag. Ingen exhibition only-skylt.
![]()
Glömt skylten eller spelar ett spratt med kunder?![]()
Så är det ju. Säkerligen paxad. Poängen är att den ens står i fönstret.
Vad är list på 126619?Skulle nog säga att Exhibition skylten är tänkt för hela Sub kollektionen. Oklart varför då 126619 kan köpas under list idag.
Det syns inte i bild men direkt till vänster står en hel drös dam och helguldare utan skylt. Stålsuben står alltså mittemellan två platåer varav bara den högra har skylt. Hävdar därför att stålsuben inte täcks av skylten på den högra platån utan att skylten bara syftar på de klockor som just står på platån med skylt, dvs WG- och YG-subarna.Skulle nog säga att Exhibition skylten är tänkt för hela Sub kollektionen. Oklart varför då 126619 kan köpas under list idag.
Det syns inte i bild men direkt till vänster står en hel drös dam och helguldare utan skylt. Stålsuben står alltså mittemellan två platåer varav bara den högra har skylt. Hävdar därför att stålsuben inte täcks av skylten på den högra platån utan att skylten bara syftar på de klockor som just står på platån med skylt, dvs WG- och YG-subarna.
Men som vi konstaterat är den säkert i allra högsta grad paxad och Krons bör lära sig ställa ut skyltarna rätt.
Vad är list på 126619?