Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Ja, jag tänker likadant. Jag har jättesvårt för dykare under 41mm t.ex. men som du säger så bärs klockorna mycket större när de saknar vridring och jag minns att jag upplevde den Concordia jag hade som stor trots att den bara var 38mm om jag inte minns fel. Samtidigt kändes en SNXS79 på 37mm pytteliten men då var den också väldigt tunn och med smal länk så jag tror att Expedition är mer proportionerlig.Vad kul! Ja det där är ju alltid väldigt subjektivt och en ständig vattendelare, för liten eller för stor.
Själv upplever jag en 36a utan vridring ungefär som en ca 40mm dykare på armen.
Hursomhelst lär den inte vara svårflippad om det kommer till det.![]()
För rätt pris är allt till salu.Det vet jag inte men Vincent är en notorisk flippare så den dyker nog säkert upp till försäljning inom kort.![]()
Haha, okFör rätt pris är allt till salu.![]()
Stormbyar ute, barnens studsmatta flög iväg för andra gången denna "vår" så här fick man skitgöra man inte alls ville göra.
Nu, huvudstupa soffläge
![]()
Ser mycket trevlig utMeccaniche släpper ny Nereide 4.0
Kolla in baksidan så cool.
https://www.nereide.meccanicheveneziane.it/
Det är bara att svänga förbi när det passar. Ta med badbrallorna så går vi ner och dyker ocksåHej hallå, får jag komma förbi och prova någon dag? Kan ta med Supermän mm.
Meccaniche släpper ny Nereide 4.0
Kolla in baksidan så cool.
https://www.nereide.meccanicheveneziane.it/
Får hoppas att dom då har lärt sig av misstagen och barnsjukdomarna är borta. Förövrigt så har dom vad jag förstått bra finish på produkterna och som earlybird inte särskilt överprisat enligt mig.500€ early bird med moddat NH35 känns dyrt. Vill minnas att det var tvivelaktig kvalitet senast dessutom?
Va Jubilé som vissa inte va nöjda med.500€ early bird med moddat NH35 känns dyrt. Vill minnas att det var tvivelaktig kvalitet senast dessutom?
Instämmer känns helt ok pris faktiskt.Får hoppas att dom då har lärt sig av misstagen och barnsjukdomarna är borta. Förövrigt så har dom vad jag förstått bra finish på produkterna och som earlybird inte särskilt överprisat enligt mig.
Ja plus tveksam kundsupport och deras egna modifierade ETA-verk visade sig vara kopior från Kina. Inget att supporta, enligt mig.Instämmer känns helt ok pris faktiskt.
Men tidigare va det väl någon kickstarter som strulade med ägarna sen gammalt tror jag.
Sen va väl inte föregående länk den bästa.
Dock bra att dom gör grejerna bättre.
Håller med, de var rejält i blåsväder när det gällde garantiärenden och sånt också. Visst om de har bättrat sig på den fronten men hur ska vi veta det? Jag tänker då inte testa och se hur det ligger tillJa plus tveksam kundsupport och deras egna modifierade ETA-verk visade sig vara kopior från Kina. Inget att supporta, enligt mig.
Svårt det där med pris och vad värdet är.Chansar på att fråga i denna trevliga tråd. Jag har ibland tankar på att skiljas från min CH Ward trident 600 pro på 38mm. Ca 1år gammal med garanti och allt som kom med. Dock ej länk utan läder. Väldigt fint skick utan repor och dings. Orginalband inte mycket användt. Har svårt att avgöra vad som är ett rimligt pris och undrar om någon har en uppfattning?
![]()
Exakt så. Vilket är synd, för klockorna är riktigt snygga och hade kunnat bli kanonbra!Håller med, de var rejält i blåsväder när det gällde garantiärenden och sånt också. Visst om de har bättrat sig på den fronten men hur ska vi veta det? Jag tänker då inte testa och se hur det ligger till![]()
Som sagt så får man hoppas att dom lärt sig något från tidigare misstag. Får dom bara bra recensioner framöver så har dom nog klarat sig ur det tror jag. Behöver dock gå helt smärtfritt med allt kommande.Exakt så. Vilket är synd, för klockorna är riktigt snygga och hade kunnat bli kanonbra!
Gud ja, det hoppas jag för klockorna är som sagt riktigt fina!Som sagt så får man hoppas att dom lärt sig något från tidigare misstag. Får dom bara bra recensioner framöver så har dom nog klarat sig ur det tror jag. Behöver dock gå helt smärtfritt med allt kommande.
Det finns lite kommentarer om det på sidan tre i deras tråd: https://klocksnack.se/threads/tyck-till-om-tidochting-se.108897/page-3Är det någon som handlat från tidochting? Har förstått att det är en KS snubbe som driver sidan. Då är det ju klart kul att stötta. Men helt ärligt ser sidan rätt så lökig och pajig ut? Prismässigt så ser banden ut att ligga på lite lägre mellankvalitet typ. Men hur känns dom?
Är eventuellt sugen på detta till min San Martin Bronze som är på ingång. Kommer ett gummi med bronsspänne som jag kan flytta fram och tillbaka tänker jag.
![]()
Edit: Ja! Läder på dykare. Frågor på det?![]()
Handlat några band där och är nöjdÄr det någon som handlat från tidochting? Har förstått att det är en KS snubbe som driver sidan. Då är det ju klart kul att stötta. Men helt ärligt ser sidan rätt så lökig och pajig ut? Prismässigt så ser banden ut att ligga på lite lägre mellankvalitet typ. Men hur känns dom?
Är eventuellt sugen på detta till min San Martin Bronze som är på ingång. Kommer ett gummi med bronsspänne som jag kan flytta fram och tillbaka tänker jag.
![]()
Edit: Ja! Läder på dykare. Frågor på det?![]()
Har själv handlat länk där. Snabb frakt och helt ok priser.Är det någon som handlat från tidochting? Har förstått att det är en KS snubbe som driver sidan. Då är det ju klart kul att stötta. Men helt ärligt ser sidan rätt så lökig och pajig ut? Prismässigt så ser banden ut att ligga på lite lägre mellankvalitet typ. Men hur känns dom?
Är eventuellt sugen på detta till min San Martin Bronze som är på ingång. Kommer ett gummi med bronsspänne som jag kan flytta fram och tillbaka tänker jag.
![]()
Edit: Ja! Läder på dykare. Frågor på det?![]()
Jag har handlat där och jag blev väldigt nöjd med det som levererades. Dessutom är han som driver sidan aktiv på forumet och riktigt trevlig så jag kan varmt rekommendera att handla där @CrispieDet finns lite kommentarer om det på sidan tre i deras tråd: https://klocksnack.se/threads/tyck-till-om-tidochting-se.108897/page-3
@MaBr verkade vara nöjd med sitt läderband i alla fall.![]()