Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Aha jag förstår! Jag föredrar ju också om det inte är hanar men det funkar på min Tisell tycker jag! Tack för synpunkterna!
Att dom är hanar... jag har inte små handleder men ändå kändes det som om dom stod ut från armen... inte bara obekvämt, utan fult också...
Har sett bilder på Tisell sub och av nån anledning ser det inte lika illa ut där.
Japp, helt okHar någon testat Tid och Tings Jubilee?
Omdömen tack!
Allt prat har nästan gjort mig lite småsugen på din Tisell HulkAha jag förstår! Jag föredrar ju också om det inte är hanar men det funkar på min Tisell tycker jag! Tack för synpunkterna!
Du skulle ha provat den på jubilee, då hade du kanske haft den än. Har själv kikat på Adragan i omgångar men har svårt för tonade tavlor överlag och många av deras har ju så kallad fume tavla.
Vilket band är det? Singular förstår jag men premium eller super? Ser bekvämt ut!![]()
Hemma igen betyder klockbyte
Ber om ursäkt? Jag undrade precis varför du inte har visat fler bilderBer om ursäkt men jag måste smyga emellan och informera er om att detta är en vansinnigt bra klocka![]()
![]()
Sitter så sjukt bra på handleden!
Det var allt. Tack för uppmärksamheten
![]()
![]()
![]()
Jag kör nästan bara Premium, jag tycker inte om lystern eller den mjukare känslan som Super har.Vilket band är det? Singular förstår jag men premium eller super? Ser bekvämt ut!
De har löst designen på anslutning av länken riktigt bra. Brukar vara akilleshälen på den där typen. Snygg!Ber om ursäkt men jag måste smyga emellan och informera er om att detta är en vansinnigt bra klocka![]()
![]()
Sitter så sjukt bra på handleden!
Det var allt. Tack för uppmärksamheten
![]()
![]()
![]()
Nej, och såhär i efterhand var det nog bara tillfällig sinnesförvirringFinns det något annat med applikations-mått-mätt som trumfar den då?
Du vet vad vi säger, kööÖöÖöÖöööööp!Allt prat har nästan gjort mig lite småsugen på din Tisell Hulk.
Funderar du på en BB58? Jag har en handled på 17-17.5 och jag tycker den är väldigt väldigt bra. Så kööööööör!Nej, och såhär i efterhand var det nog bara tillfällig sinnesförvirring
Eller jo, kanske en BB58 skulle kunna ersätta den..
Du vet vad vi säger, kööÖöÖöÖöööööp!![]()
Det är inte mycket till 3D effekt på en bb58 faktiskt, den är fin såklart säger inget annat, men inte så tuff. Men köp ändå tycker jag, de håller sig bra i värde minst sagt.Nej, och såhär i efterhand var det nog bara tillfällig sinnesförvirring
Eller jo, kanske en BB58 skulle kunna ersätta den..
Du vet vad vi säger, kööÖöÖöÖöööööp!![]()
Du dissar denna hyllade pjäs?Det är inte mycket till 3D effekt på en bb58 faktiskt, den är fin såklart säger inget annat, men inte så tuff. Men köp ändå tycker jag, de håller sig bra i värde minst sagt.
![]()
Har testad den och föll inte för den eller den blå, för mycket hype i förhållande till vad man får för pengarna. Den är hyllad men då får man ta in i beräkningen att marknadsföringen siktar på en målgrupp som bara kan köpa Tudor, Omega, Rolex och möjligen något annat märke de vet att kompisar och kollegor känner till så att de är garanterade imponator-effekten.Du dissar denna hyllade pjäs?
Själv är jag väldigt svag för den blå Pelagos. Och den där gröna Harrods Edition! Mmmm.![]()
Jag tror Nezumi är samma som CNS. Det ser ut att vara samma hårdvara och färg som det jag har. Jag beställde ett premium från Singular Straps. Blev för nyfiknen. Har redan tre gröna Natos och då kan man väl lika gärna köpa ett tillJag ska kolla in Nezumi, har även span på dessa men jag tycker de är dyra
Edit: de var nog inte blanka nog.![]()
Chevron™ - Harvest | Crown & Buckle
THIS ITEM IS FINAL SALE. NO RETURNS, NO EXCEPTIONS. DISCONTINUED // This item is being phased out and will not be restocked. When it's gone, it's gone. Enjoy it now with a solid discount. Crown & Buckle's exclusive Chevron™ straps are a gamewww.crownandbuckle.com
Ser fram emot att någon hittar den stil du söker, gärna utan för breda byglar.
Singulars Super nato har lystern men inte rätt färg.
![]()
NATO Super Grön (20,22)
Singular Straps toppvariant, med samma välbyggda metalldetaljer som ”Premium”-bandet men med en tjockare, mjukare och finare väv med lite glans som sammantaget ger ett band av exceptionell kvalité – förmodligen världens bästa NATO-band. Här i grönt med borstade metalldetaljer, tillgängligt i 20...singularstraps.se
Tänkte först på den här, men såg jag att det ju inte var en GMT. Har du den eller tänker du köpa den för en ny chans? (Bild!)Har testad den och föll inte för den eller den blå, för mycket hype i förhållande till vad man får för pengarna. Den är hyllad men då får man ta in i beräkningen att marknadsföringen siktar på en målgrupp som bara kan köpa Tudor, Omega, Rolex och möjligen något annat märke de vet att kompisar och kollegor känner till så att de är garanterade imponator-effekten.
Sen tycker jag man ska köpa den om man tycker den är snygg och inte riktigt kan hitta motsvarande klocka bland t ex det utbud vi bjuder på i den här tråden. JAG kommer inte klandra någon för ett sådant köp, bara njuta av de fina bilderna vi förhoppningsvis får se
Disclaimer: jag gillar inte runda applicerade index, funkar inte på ur med vintagedesign. Ska göra ett nytt ärligt försök med nya Yema GMTn i brons som jag tror blir lite kul med massa patina.
Jag tror Nezumi är samma som CNS. Det ser ut att vara samma hårdvara och färg som det jag har. Jag beställde ett premium från Singular Straps. Blev för nyfiknen. Har redan tre gröna Natos och då kan man väl lika gärna köpa ett till
![]()
OkejJag har ett grått Nezumi och ett grått cns premium. Dom är nog inte från samma fabrik gissar jag på.
Både nylonet, keepers och längd skiljer sig ganska mycket. Ska ta en närmare titt imorgon![]()
Jag var inställd på att boka den gröna stål/brons-modellen men när jag såg hur fort deras nya brons GMT flög ut ur dörren ändrade jag min pledge till en blå sådan på Kickstarter. Så jag väntar på en sån här som ska dyka upp i slutet februari. Den har mycket gemensamt med en bb58 avseende applicerade index och gilt mm. Tänkte skaffa mig en burk med prima havsvatten och förvara den iTänkte först på den här, men såg jag att det ju inte var en GMT. Har du den eller tänker du köpa den för en ny chans? (Bild!)
Bra, nyfiken på en åsikt om skillnader mellan märken, gärna efter ett tags användande också.Jag tror Nezumi är samma som CNS. Det ser ut att vara samma hårdvara och färg som det jag har. Jag beställde ett premium från Singular Straps. Blev för nyfiknen. Har redan tre gröna Natos och då kan man väl lika gärna köpa ett till
![]()
Ett dygn är inte exakt 24h (verkar vara 23h56m vid en snabb googling) och det komplikationen gör är att den visar den "riktiga" tiden och hur den avviker från den påhittade och förenklade tidvisningen som man vanligtvis använder sig av där ett dygn = 24h. Den snabba och enkla fullösningen på problemet är att avrunda alla dygn till 24h och slänga i en extra dag i kalender var fjärde år...very good enough som man brukar säga här i tråden!Är det någon som begriper komplikationen ’Equation of time’ och kan förklara den för mig ?
Tack tackEtt dygn är inte exakt 24h (verkar vara 23h56m vid en snabb googling) och det komplikationen gör är att den visar den "riktiga" tiden och hur den avviker från den påhittade och förenklade tidvisningen som man vanligtvis använder sig av där ett dygn = 24h. Den snabba och enkla fullösningen på problemet är att avrunda alla dygn till 24h och slänga i en extra dag i kalender var fjärde år...very good enough som man brukar säga här i tråden!![]()
![]()
Jag gillar BB58. Framförallt är det storleken som jag tycker är perfekt. Blev helt såld på den blåa när jag såg den. Att den skulle vara värd pengarna tycker jag nog ändå (mtp. verket och varumärket). De kunde nog tagit ännu mer betalt och konkurrerat med Omega.Har testad den och föll inte för den eller den blå, för mycket hype i förhållande till vad man får för pengarna. Den är hyllad men då får man ta in i beräkningen att marknadsföringen siktar på en målgrupp som bara kan köpa Tudor, Omega, Rolex och möjligen något annat märke de vet att kompisar och kollegor känner till så att de är garanterade imponator-effekten.
Sen tycker jag man ska köpa den om man tycker den är snygg och inte riktigt kan hitta motsvarande klocka bland t ex det utbud vi bjuder på i den här tråden. JAG kommer inte klandra någon för ett sådant köp, bara njuta av de fina bilderna vi förhoppningsvis får se
Disclaimer: jag gillar inte runda applicerade index, funkar inte på ur med vintagedesign. Ska göra ett nytt ärligt försök med nya Yema GMTn i brons som jag tror blir lite kul med massa patina.
Update på dettaTrots att det står "Swiss made" på den?
Hade varit nåt! Men 44mm skrämmer nog de flesta här inneUpdate på dettahittade firman som för dessa "ready made". Vi kanske kunde beställa en microklocka
Sport Diver Automatic Watch - Swiss Branded Watches | CHRONO AG
Sport Diver Automatic Watch - Branding on a high quality Swiss watch. Buy directly from our factory. Short delivery time. Quantity of 25 pcs only. Order now!www.chronowatch.ch
Ingen aning, står inget specat på sidan.Hade varit nåt! Men 44mm skrämmer nog de flesta här inne
Edit: Undra vad de vill ha för kalaset?
Snygga och bra storlek! Undrar vad de landar på...Hade varit nåt! Men 44mm skrämmer nog de flesta här inne
Edit: Undra vad de vill ha för kalaset?
Riktigt snyggJag var inställd på att boka den gröna stål/brons-modellen men när jag såg hur fort deras nya brons GMT flög ut ur dörren ändrade jag min pledge till en blå sådan på Kickstarter. Så jag väntar på en sån här som ska dyka upp i slutet februari. Den har mycket gemensamt med en bb58 avseende applicerade index och gilt mm. Tänkte skaffa mig en burk med prima havsvatten och förvara den i
![]()
Ett dygn är inte exakt 24h (verkar vara 23h56m vid en snabb googling) och det komplikationen gör är att den visar den "riktiga" tiden och hur den avviker från den påhittade och förenklade tidvisningen som man vanligtvis använder sig av där ett dygn = 24h. Den snabba och enkla fullösningen på problemet är att avrunda alla dygn till 24h och slänga i en extra dag i kalender var fjärde år...very good enough som man brukar säga här i tråden!![]()
![]()
Tack tack![]()