Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Här finns det inspiration https://delugs.com/collections/tudor-pelagos-39-strapsÄr det någon som har lyckats med en vettig bandmatchning på pelagos 39? Vore fint med ett alternativ till länken (canvas kanske?) men allt jag har testat ser knäppt ut!
Naton är riktigt schysst. Ett grått eller svartÄr det någon som har lyckats med en vettig bandmatchning på pelagos 39? Vore fint med ett alternativ till länken (canvas kanske?) men allt jag har testat ser knäppt ut!
Du ska alltid komma med konstiga önskningar. Bara köp en Tudor nu, vettjaVäntar på en 68 med gilt jag…
Jag kan specificera ner ännu mer exakt hur jag vill ha den men jag tyckte att jag önskade mig något rimligt nuDu ska alltid komma med konstiga önskningar. Bara köp en Tudor nu, vettja
![]()
Efter några månaders fundering och smygande i denna tråd blev det en vacker Black Bay 54 på stållänk!![]()
Storleken, absolut storleken. Mina handleder är rätt klena, så den är helt perfekt för mig.. Har som du ser även en Cartier Santos M, och denna är ett perfekt komplement till den, tycker att en 39/40/41mm blir för stor och det är en för stor differens när jag går mellan klockorna.Fantastiskt! Grattis! Vill du berätta vad som fick dig att välja just 54:an?
Galet bra duo!Storleken, absolut storleken. Mina handleder är rätt klena, så den är helt perfekt för mig.. Har som du ser även en Cartier Santos M, och denna är ett perfekt komplement till den, tycker att en 39/40/41mm blir för stor och det är en för stor differens när jag går mellan klockorna.
Åhå, lyxigt! Ska kika närmare, ser klart lovande ut.Här finns det inspiration https://delugs.com/collections/tudor-pelagos-39-straps
Ja, ser snyggt på bild men funkar inte riktigt för mig tyvärr. Har en halv låda med nästan oanvända naton som jag klickat hem genom åren...Naton är riktigt schysst. Ett grått eller svart
Grattis till grymt köpInget luktar så gott som en fabriksny klocka
![]()
![]()
Grattis! Galet bra skick på den där.Nu så….
Det jag pratar om är ref M12710-0005, med silvertavla och guldvisare/index som ger bättre läsbarhet.
Eller om man så vill, en Tudor Style 41 fluted. En modell som jag tycker har fått alldeles för lite kärlek och uppmärksamhet gentemot vad den förtjänar! Mycket troligt så kommer detta därför att bli min OWGM-klocka 2026, se det som en kulturinsats
Självklart påminner den mycket om en DJ - men är det något märke där det är OK så är det ju Tudor.Finns mycket att gilla med klockan tycker jag.
Har inte mycket till övers för cyklop, avsaknaden gör att tavlan blir väldigt clean. Den bärs inte överdrivet stort heller, dessutom är den bara 10,2 mm tjock - vilket är helt tillräckligt för en dressigare klocka tycker jag. Blir spännande att se hur den kommer te sig på tex ett brunt strutsläder.
Här kommer ett par snabba bilder.
![]()
![]()
BB41 GMT har fått en kompis!
![]()
Tack!Grattis till grymt köp
Om man är ute efter en svart modern dykare finns det knappast nått bättre![]()
Tack! Ja den var inplastad fortfarande och oburenGrattis! Galet bra skick på den där.
Hur är det att vara tillbaka på originalinsert? Saknas det helsvarta eller blev det lite som att byta band, en helt ny klocka?Hemma igen, och klockbyte så det inte blir orättvist. Tillbringar TT-eftermiddagen med denna
![]()
Det blev helt klart som en ny klocka igen, har definitivt fått en nytändning på pepsi-insertetHur är det att vara tillbaka på originalinsert? Saknas det helsvarta eller blev det lite som att byta band, en helt ny klocka?
Hydronauten tjänstgör![]()
