Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Exemplarisk kundvård!Fick svar redan nu faktiskt, lämnar skärmdump på det. Det som inte står med är att de är villiga att ge mig pengarna tillbaka eller 25% rabatt.
Jag kommer välja pengarna tillbaks.![]()
Är det den röda bezelen som utesluter BB41, som du provade? Annars känns ju de proportionerna perfekta utifrån vad du beskriver.Jag sneglar ju mer mot royal då den är på pappret större.. Får ta mig en funderare.
Snarare plånkan som sätter sig på tvären.Är det den röda bezelen som utesluter BB41, som du provade? Annars känns ju de proportionerna perfekta utifrån vad du beskriver.
Kan tyckas konstigt men med tanke på att det är ett litet enmansföretag som fortfarande är under uppstart så känns det rimligt att man i vissa fall gjort vissa antaganden.Svårt att förmedla exakt på bild, länken är faktiskt lika lång, skruv till skruv mått, problemet är att den är mindre i alla andra dimensioner. Men de erkände i sitt Mail att de aldrig testat länken på min black bay de specifikt säljer den till![]()
Runt förra årets list? Svårt med FXD pga. den är så begränsad. Men kan ju vara värt att kolla hur skicket är på kardborrbandet. Det ska tydligen vara sådär och det i sig innebär ju en merkostnad om du ska köpa ett nytt.En fråga till tråden: Vad anser ni är ett rimligt pris idag för en FXD i nyskick, fullset ca ett år gammal vid en privataffär?
Med tanke på tillgång på 1 till 2 per AD å per År så borde den ligga på list eller över årets list t.o.mEn fråga till tråden: Vad anser ni är ett rimligt pris idag för en FXD i nyskick, fullset ca ett år gammal vid en privataffär?
Den är snyggMin första Tudor. Legat och gottat sig i sin låda i tre år innan jag köpte den. Idag blev till att köra söderut till Bergströms I Malmö för kortning av länken. Sen blev det en rejäl lunch, och på hemvägen ett salt dopp utanför Helsingborg. Kom på att jag borde trycktestat den men den var tät som tur är!
Mina första intryck: Snygg grön färg, känns hyfsat ovanlig (ca 10 000 ex hittills), men jäkligt tjock. Oproportionerligt tjock faktiskt, meeen den är ju charmig som få. Dessutom ingår den i en hyfsat stor samling och där fyller den sin plats fint. Hade det vart min enda klocka som jag skulle bära varje dag hade jag säkerligen tröttnat på den snabbt pga storleken, men nu är det inga större problem.. (tror jag).
Återstår alltså att se om den blir en keeper, men den förtjänar definitivt att bäras och få vara med på en massa äventyr oavsett![]()
![]()
![]()
Färgen på vridringen är iaf otroligt jäkla bra. Fantastiskt till och med.Min första Tudor. Legat och gottat sig i sin låda i tre år innan jag köpte den. Idag blev till att köra söderut till Bergströms I Malmö för kortning av länken. Sen blev det en rejäl lunch, och på hemvägen ett salt dopp utanför Helsingborg. Kom på att jag borde trycktestat den men den var tät som tur är!
Mina första intryck: Snygg grön färg, känns hyfsat ovanlig (ca 10 000 ex hittills), men jäkligt tjock. Oproportionerligt tjock faktiskt, meeen den är ju charmig som få. Dessutom ingår den i en hyfsat stor samling och där fyller den sin plats fint. Hade det vart min enda klocka som jag skulle bära varje dag hade jag säkerligen tröttnat på den snabbt pga storleken, men nu är det inga större problem.. (tror jag).
Återstår alltså att se om den blir en keeper, men den förtjänar definitivt att bäras och få vara med på en massa äventyr oavsett![]()
![]()
![]()
Pengarna tillbaka och behålla länkbiten?Fick svar redan nu faktiskt, lämnar skärmdump på det. Det som inte står med är att de är villiga att ge mig pengarna tillbaka eller 25% rabatt.
Jag kommer välja pengarna tillbaks.![]()
Ja den är grym. Mysigt med aluminium vridring. Kul att se hur den åldras om några år. Om den nu får stanna i samlingen vill sägaFärgen på vridringen är iaf otroligt jäkla bra. Fantastiskt till och med.
Är det jubilee från uncle straps du tänk dig? Jag har kört hans jubilee på min bb58 och tyckte det fungerade riktigt bra. En stor fördel att man kan använda original spännet för en OEM look.Funderar ev. på att införskaffa en Pro, men är inte helt såld på länken. Sett lite bilder på folk som kör den på jubilee och undrar om någon här inne har testat?
Exakt, det var ett av jubilee banden jag kollade på. Lutar mot den om det blir ett köp. Tack för input!Är det jubilee från uncle straps du tänk dig? Jag har kört hans jubilee på min bb58 och tyckte det fungerade riktigt bra. En stor fördel att man kan använda original spännet för en OEM look.
Om jag inte missminner mig så är Tudors länkar 19mm och 21mm (från 36 resp 39 modellerna). Således passar de inte Pro iom att Pro har 20mm bandbredd.Exakt, det var ett av jubilee banden jag kollade på. Lutar mot den om det blir ett köp. Tack för input!
Har någon koll på om de nya jubilee banden från Tudor själva passar på Pro:n? Eller blir ändlänkarna för tunna med tanke på Pro:ns tjocklek?
Ah, det missade jag totalt. Då går dom bort.Om jag inte missminner mig så är Tudors länkar 19mm och 21mm (från 36 resp 39 modellerna). Således passar de inte Pro iom att Pro har 20mm bandbredd.