Slant på tangentbordet.What, har du tappat 10cm runt midjan på en vecka?
Känns smått omöjligt?
![Facepalm :facepalm: :facepalm:](/styles/baisik/xenforo/smilies/facepalm.png)
![bag :bag: :bag:](/styles/baisik/xenforo/smilies/bag.png)
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Slant på tangentbordet.What, har du tappat 10cm runt midjan på en vecka?
Känns smått omöjligt?
Ja, jag börjar se skillnad långsamt men ändå.Förstår att det kan upplevas lite motigt om man bara kollar på vikten. Men är inte alltför ovanligt att nå en platå. Gäller att hänga i och inte tröttna. Antar att du ändå kan se en tydlig skillnad?
Framsteg nonethelessAj, aj, aj. My bad. Midjemått ska vara 95,5 och inget annat.![]()
Har bekant som testat detta, https://www.adlibris.com/se/bok/66-day-challenge-9789198534719, sedan mitten på Januari. Väl lågt kaloriintag i början, men tycks ändå vara hållbart. Riktigt goda recept av de jag prövat på också och har gett ett jävla resultat.Ja, jag börjar se skillnad långsamt men ändå.
Tack för tips! Sackar nedgången ett tag till så risken för missat mål per den 30 juni allvarligt är stor så kan jag testa detta!Har bekant som testat detta, https://www.adlibris.com/se/bok/66-day-challenge-9789198534719, sedan mitten på Januari. Väl lågt kaloriintag i början, men tycks ändå vara hållbart. Riktigt goda recept av de jag prövat på också och har gett ett jävla resultat.
Tack för tips! Sackar nedgången ett tag till så risken för missat mål per den 30 juni allvarligt är stor så kan jag testa detta!
Bra där! Låt oss slå följe!Lycka till! Jag håller på med en liknande resa, ska gå från 97 kg till 80 kg med mål 1 augusti. 167 cm, 113 i midjemått. Helt sjukt - jag skyller främst på luncher ute och samboskap sedan i somras (vilket iofs varit supertrevligt).
Jag har provat olika metoder tidigare, bl a LCHF med goda resultat, Nutrilett med ganska dåliga resultat. Den här gången tänkte jag prova kalorimetoden eller vad vi ska kalla den. En snabb kalkyl säger mig att 17 kilo är ca 120 000 kalorier. Till 1 augusti är det 20 veckor. Det blir 4 000 kalorier i veckan eller 570 kalorier om dagen som ska sparas in. Det är inte helt omöjligt. Om jag dessutom lägger mig på 1 500 kalorier under vardagarna borde det finnas lite utrymme för både fredagsvin och något lyxigare till helgen.
Sedan årsskiftet kör jag med matlåda - i stort sett bara grönsaker och protein. Ibland lite linser. Sedan början av hösten har jag också tränat regelbundet, tre gånger i veckan. Två-tre simpass (ca en timme crawl eller 50/50 crawl och bröstsim) och ett-två roddmaskinspass (30 minuter).
Jag tänker mig att måndag-torsdag ser ut ungefär såhär: frukost 150 kal, frukt på jobbet 150 kal, lunch 200 kal. Det ger 500 kal innan middag. Normal middag, säg 1 000 kal. Då kan jag ligga på 1 500 kal måndag-torsdag. Problemet är helgen, men jag tänker mig att inte sväva ut så mycket. Kanske bara vin fredag och inte lördag, t ex.
Men det viktigaste - viktminskning måste vara kul! Om något är tråkigt kommer det aldrig bli roligt![]()
Ang samboskap. Jag har varit tillsammans med min fru i 17 år. Gått upp ca 15 kg totalt men det har det varit värt![]()
Gott jobbat! Keep up the good work!Knappt ett halvt kilo ner.![]()
Från en som själv gjort en viktresa för rätt många år sen på liknande sätt som du beskriver så tycker jag du har en bra plan. Ett tråkigt, men nyttigt tips...Lycka till! Jag håller på med en liknande resa, ska gå från 97 kg till 80 kg med mål 1 augusti. 167 cm, 113 i midjemått. Helt sjukt - jag skyller främst på luncher ute och samboskap sedan i somras (vilket iofs varit supertrevligt).
Jag har provat olika metoder tidigare, bl a LCHF med goda resultat, Nutrilett med ganska dåliga resultat. Den här gången tänkte jag prova kalorimetoden eller vad vi ska kalla den. En snabb kalkyl säger mig att 17 kilo är ca 120 000 kalorier. Till 1 augusti är det 20 veckor. Det blir 4 000 kalorier i veckan eller 570 kalorier om dagen som ska sparas in. Det är inte helt omöjligt. Om jag dessutom lägger mig på 1 500 kalorier under vardagarna borde det finnas lite utrymme för både fredagsvin och något lyxigare till helgen.
Sedan årsskiftet kör jag med matlåda - i stort sett bara grönsaker och protein. Ibland lite linser. Sedan början av hösten har jag också tränat regelbundet, tre gånger i veckan. Två-tre simpass (ca en timme crawl eller 50/50 crawl och bröstsim) och ett-två roddmaskinspass (30 minuter).
Jag tänker mig att måndag-torsdag ser ut ungefär såhär: frukost 150 kal, frukt på jobbet 150 kal, lunch 200 kal. Det ger 500 kal innan middag. Normal middag, säg 1 000 kal. Då kan jag ligga på 1 500 kal måndag-torsdag. Problemet är helgen, men jag tänker mig att inte sväva ut så mycket. Kanske bara vin fredag och inte lördag, t ex.
Men det viktigaste - viktminskning måste vara kul! Om något är tråkigt kommer det aldrig bli roligt![]()
Tack! Jo, jag har funderat på att vända på ordningen, men av socialtekniska skäl funkar det bäst. Men tack ändå!Från en som själv gjort en viktresa för rätt många år sen på liknande sätt som du beskriver så tycker jag du har en bra plan. Ett tråkigt, men nyttigt tips...
När det gäller frukost lunch och middag borde du egentligen tänka tvärtom. Ät en stadig frukost och lunch samt en lättare middag. Detta beror naturligtvis på hur fysiskt aktiv du är på kvällen, men det är en bra regel att följa.
Men som du själv skrev, det måste vara kul också. Så länge du ligger på ett dagligt underskott som inte är allt för stort borde du nå ditt mål.
Kör hårt och lycka till!![]()
Nu är det alltså ca 13 veckor kvar och jag står viktmässig kvar på nästan exakts samma vikt som när jag började för några veckor sedan att rapportera in här på KS. 10 kg på lite drygt tre månader att gå ned. Omöjligt är det inte och jag börjar på långt håll höra Wagners Valkyrior stämma till sång.![]()
Tack för hejropen! Ja, jag brukar säga att jag bara är ca två-tre maginfluensor från idealviktenOch det är här gemene man skulle tappat motivationen och återgått till det vanliga livet. Men det är nu DU kommer visa pannben genom att bli än mer dedikerad.
Middagarna kommer bestå av torsk & broccoli eller kycklingfiléer och blomkål.
Mellanmålen fylls med kalkon & lite ris eller en läskande grönsallad utan dressing.
Frukost avnjuts med kokta ägg & kvarg samt bär.
Ös kontinuerligt på med vätska (vatten) under dagen.
Träna i tre dagar. Vila en.
Varannan dag styrka och varannan dag kondition. Promenera till din destination, ta trapporna, stå upp och jobba etc.
Var noga med sömnen.
Funkar inte ovan börjar du slicka på dörrhandtag och hoppas på magsjuka så att du kan tappa vätska motsvarande 5 kg innan invägning.
Ge inte upp!!! Kör på!Nu är det alltså ca 13 veckor kvar och jag står viktmässig kvar på nästan exakts samma vikt som när jag började för några veckor sedan att rapportera in här på KS. 10 kg på lite drygt tre månader att gå ned. Omöjligt är det inte och jag börjar på långt håll höra Wagners Valkyrior stämma till sång.![]()
Tack, det ska jag göra!!Ge inte upp!!! Kör på!
Bra jobbat!Veckans invägning:
94,4 kg (så -1 kg)
115 cm (ingen förändring)
Annars har det varit en bra träningsvecka:
3 000 m crawl på 1:13
2 * 45 minuter på roddmaskinen (kommer knappt 7 500 meter)
130 minuter morgonpromenader
60 minuter powerwalk på löpbandet (5 km/h, 10 av 14 i lutning)
Måndagar brukar vara vilodagar, men jag gissar att det inte kommer bli så mycket simning den här veckan även om simhallen är öppen. Det får bli rodden istället!
Grymt att du kämpar på! Många skulle ge upp betydligt snabbare om inte vågen visade mindre.82,4 kg. Upp alltså.
94 cm midjemått. Krympt alltså.
Jag har svårt att få detta att gå ihop. Över tid nu (ett par tre veckor) så ligger jag viktmässigt på en mycket liten nedgång. Samtidigt så har jag tappat ett par-tre cm. Får väl anta att gymträningen har givit en muskeltillväxt utav bara f-n och att viktökningen på muskelsidan kompenserar för fettnedgången.![]()
En sak att ta med i beräkningen är att minskat kaloriintag minskar ämnesomsättningen. Kroppen känner av den minskade energin och anpassar sig där efter.Den här gången tänkte jag prova kalorimetoden eller vad vi ska kalla den.
Jag har läst om inläggen nuGrymt att du kämpar på! Många skulle ge upp betydligt snabbare om inte vågen visade mindre.
Vill inte på något vis strö salt i såren men kolla på mina två första inlägg i tråden igen![]()
Du har rätt; det finns ingen nödvändig koppling till att reducera klockor. En kul grej bara i och med att vi befinner oss på KS, tänkte jag. Men, däremot håller jag inte med dig om att det bara blir ”en vanlig annons” osv. För mig ligger det inte i korten att bara sälja av klockor. Jag köper dem för att behålla dem. Än så längre har jag tack och lov aldrig varit tvungen att sälja en klocka och min princip är att aldrig sälja av mina klockor, såvida inte det är nödvändigt att göra det av ekonomiska skäl. Jag har ”relation” till alla mina klockor, förutom möjligen min Seiko Presage som jag har ett kluvet förhållande till. Ett av mina nyförvärv har dessutom en särskild koppling till min mor som gick bort tidigare i år. Att sälja av den klockan skulle göra ont. Ofta gör jag mina inköp av klockor relaterat till någon händelse i mitt liv osv. Därav relationen. Så för mig är detta faktiskt en motivator av rang! Men jag förstår att andra kan ha en helt annan syn på det här med att sälja av klockor.Bra och hälsosamt projekt. Men förstår inte riktigt kopplingen till att reducera klockor. Vad har vikt med klockor att göra?
Om du dessutom säljer till högstbjudande blir det ju en en vanlig annons fast med maximalt pris på utgången. Vore roligare om du skänkte bort samlingen eller satte en ovanligt lågt pris eller nåt sånt.
Tack för du delade. Förstår dig bättre nu. Bara sett så många annonser på sista tiden där det är uppenbart att folk fekjar, typ "med sorgen i ögat måste denna lämna.." när det är uppenbart att de precis köpt den och vill maxa ut sin vinst... det är ok att göra lite pengar om priserna gått upp under tiden man haft den, men inte att fekja anledningen till att man säljer tycker jag.Du har rätt; det finns ingen nödvändig koppling till att reducera klockor. En kul grej bara i och med att vi befinner oss på KS, tänkte jag. Men, däremot håller jag inte med dig om att det bara blir ”en vanlig annons” osv. För mig ligger det inte i korten att bara sälja av klockor. Jag köper dem för att behålla dem. Än så längre har jag tack och lov aldrig varit tvungen att sälja en klocka och min princip är att aldrig sälja av mina klockor, såvida inte det är nödvändigt att göra det av ekonomiska skäl. Jag har ”relation” till alla mina klockor, förutom möjligen min Seiko Presage som jag har ett kluvet förhållande till. Ett av mina nyförvärv har dessutom en särskild koppling till min mor som gick bort tidigare i år. Att sälja av den klockan skulle göra ont. Ofta gör jag mina inköp av klockor relaterat till någon händelse i mitt liv osv. Därav relationen. Så för mig är detta faktiskt en motivator av rang! Men jag förstår att andra kan ha en helt annan syn på det här med att sälja av klockor.